Kůň terapeut

Kůň terapeut

… výjimečnost koní

K hipoterapii jsou koně pečlivě vybíráni s přihlédnutím k jejich vlastnostem – ve fyzioterapii se zohledňují pohybové, v psychiatrii především psychické vlastnosti. Koně jsou díky svým povahám předurčeni k práci s různými typy pacientů. Projdou základním výcvikem – musí umět poslechnout při práci ze země i pod jezdcem, znát základní pomůcky, klusat nebo zastavit na povel. Další speciální výcvik, který trvá i déle než 3 roky, pak rozvíjí potenciály koní pro jednotlivá cvičení. U všech koní, vybraných k psychoterapii, je základním předpokladem chuť do komunikace s pacientem i terapeutem. Jakákoliv zpětná vazba je od koně akceptovatelná lépe než od člověka.

 

… každému podle potřeby

Psychomotorická terapie působí zároveň na psychickou i motorickou stránku, což je vzácné: je-li vybrán správný kůň ke správnému pacientovi, může probíhat oboje současně. Najít ideálního koně k hipoterapii je skutečné umění. Nezkoušíme vše, co kůň vydrží. Stěžejní je nabídnout klientovi nebo pacientovi prostor pro růst a věnovat se problémovým oblastem. Když nonverbální komunikace pacienta není v souladu s tím, co vlastně chce, dá to kůň najevo.

 

… první hodina a další průběh

Po seznámení pacienta s koněm i terapeutem analyzujeme problémové oblasti. Každá další hodina potom už má své zaměření – na rytmus, relaxaci a další aspekty. Pozorujeme při tom, jak jsou lidé schopní pracovat se svým tělem, do jaké míry harmonizují s koněm a prostředím a kam se posouvají. Účelem terapie je, aby pacient říkal tělem to, co chce říkat a dělal pohyby, o kterých ví, že je dělá. To vše si odnáší do života a může dále pracovat, s čím je třeba.

 

Naši koně


KORA - norik

Mohutná klisna s širokým hřbetem, ve stádě submisivní. K lidem je velmi přátelská a ačkoliv svojí velikosti a síly nezneužívá, umí si prosadit svou. Je mateřská k dětem a spolehlivá na ošetřování.

Specializace: voltiž, psychosociální terapie.

MANKA - norik

Exterierově netypická představitelka plemene. Klidná, nebojácná a zvědavá, při práci pod sedlem ochotná a temperamentní. Přesto je velmi spolehlivá při ošetřování i ježdění.

Specializace: psychosociální aktivity. Její klidná povaha jí předurčuje pro klienty s těžším nebo chronickým průběhem psychického onemocnění. Je také v přípravě pro fyzioterapii dospělých osob.

MIKOL - Český teplokrevník

Nestor stáje, který s námi slouží od počátků střediska. Hrubší typ teplokrevníka, ideální školní kůň. Pod sedlem je velmi spolehlivý, ale ošetřování spíše protrpí. Při terapii dokonalý profesionál, je schopen nést i velmi těžce fyzicky handicapované klienty.

Specializace: fyzioterapie dospělých osob a dětí školního věku, psychosociální terapie klientů s těžším nebo chronickým průběhem psychického onemocnění.

BIRMA - norik

Klisna s dlouhým, úzkým hřbetem. Ve stádě vůdčí klisna. K lidem je mimořádně hodná a pečující. Pod sedlem spolehlivá.

Specializace: fyzioterapie dětí - asistovaný sed, psychosociální terapie klientů s těžším nebo chronickým průběhem psychického onemocnění.

JESSY - Český teplokrevník

Líbivý, citlivý koník s živou reaktivitou. Citlivě zrcadlí nálady a chování klientů, čímž jim poskytuje cennou zpětnou vazbu.

Specializace: psychosociální rehabilitace , přirozená komunikace, práce ze země i ve volnosti, aktivní ježdění.

ŠÁRKA - hafling

Původní chladnokrevný typ haflinga, temperamentní dominantní klisna, pracovitá a spolehlivá. Svůj perfekcionismus a dominanci uplatňuje i vůči člověku, co ž cíleně využíváme v terapii.

Specializace: psychosociální rehabilitace , přirozená komunikace, práce ze země ii ve volnosti, aktivní ježdění.

MERI - lipicán

Jemná citlivá klisna s jistou dávkou tvrdohlavosti. Ráda pobývá ve společnosti lidí, mazlí se a miluje cvičení ze země, což jí předurčuje pro přirozenou komunikaci. Výborně reaguje na hlas. Pod sedlem poskytuje bezprostřední zpětnou vazbu.

Specializace: psychosociální rehabilitace, přirozená komunikace, práce ze země i ve volnosti, v budoucnu aktivní ježdění.

RYBANA - norik

Netypický představitel svého plemene zejména pro malou výšku a celkovou fyzickou jemnost. Povahově klidná, nevzrušivá. Hodí se k nošení těžších pípadů.

V základním výcviku.

CECH - Anglický plnokrevník

Mimořádně klidný a spolehlivý valach, další ze zakladatelů terapie. Má pružný hřbet a dlouhý pomalý krok. Ve stádě rád provokuje, ale při terapii je dokonalý profesionál.

Specializace: fyzioterapie batolat a dětí školního věku.

HVĚZDA - ponny

Líbivá klisnička, pro bílou barvu milována dětmi. Pracovitá a také občas tvrdohlavá. Komunikativní, vždy na sebe upozorní řehtáním.

Specializace: fyzioterapie batolat.

CIPÍSEK - ponny

Nejmenší člen koňského týmu. Malý tělem, velký duchem.

Specializace: pet terapie, udržuje jízdárny.

JESSIKA - ponny

Nová posila týmu, která bude sloužit k rehabilitaci dětí.

Specializace: rehabilitace dětí.

ALADIN - osel

Specializace: poskytování lásky a velkých uší na odložení starostí. 

Tito koníci s námi sloužili v minulosti a dávali k dispozici svou sílu a lásku

Brit (ČT) – 1992, Bára (ČT) – 1992, Ariel (ČT) – 1992, Gina (ČT) – 1992, Festival (angl. pln., vítěz VP) – 1992
Opál (ČT) – 1992- 93, Tony (ČT) – 1992 -93, Lukáš(tarpan) – 1992-94, Temže (angl.pln.) – 1992-94, Kadet (ČT) – 1992-95
Niccolo (ČT) – 1993 – 95, Hubert (ČT) – 1993- 95, Myška (fjordhucul) – 1995, Láska (tarpan) – 1995, Izabela (ČT) – 1995
Aida (norik) – 1998 – 2000, Hajda (angl.pln.) – 1992 – 2001, Linda (ČT) – 1992-2001, Benedikt (angl.pln.) 1994 – 2003, Fany (norik) – 1996- 2002, Artex (ČT) – 1993 – 2004, Boris (ruský chladnokrevník) – 2004, Body Skal (klusák) – 2001 – 2006, Bobina (norik) – 1998 – 2006, Matterhorn (angl.pln.) – 1994 - 2009 , Garant (norik) – 2005-2013

 

TOP