Soužití koně a člověka

Soužití koně a člověka

Kůň: to je „800 kilo lásky,“ společník, záchytný bod v životě mnoha lidí bez partnera, objekt péče. Mazlíček, partner pro sport a pohybové aktivity, jehož pouhá přítomnost uklidnuje a pohlazení srsti je balzámem.

Kůň zdomácněl s lidmi už 4000 let před naším letopočtem, nejstarší nálezy jednoduchých postrojů a společných hrobů člověka s koněm jsou v oblastech Ukrajiny, Střední Asie a Mongolska. Zpočátku byl lidem pomocníkem v hospodářství a při lovu, později byl využíván ve válce, stal se symbolem společenského postavení a reprezentace. Dnes je kůň partnerem na poli sportovním, rekreačním a léčebném.

Přítomnost koně, starost o něj a vzájemná interakce způsobuje pozitivní emoční naladění, produkci serotoninu (hormonu štěstí). Těžko by se našlo zvíře s tak významným terapeutickým zásahem do života pacientů v dětském i dospělém věku, kůň je významným a neocenitelným společníkem i zdravým lidem.

Ťěžce nemocným pacientům kůň odvede pozornost, zlepší náladu, výrazně ovlivní emoce. Ty jako významná součást léčebného procesu pozitivně ovlivní nejen komunikaci pacienta, ale třeba i chuť k jídlu.

Seniorům nebo deprivovaným dětem je kůň společníkem, který provází složité životní období a aktivizuje je.

 

Hipoterapie PN Bohnice

TOP